Adres

Mehmet Akif Mah.Cami Cad.Enbiya Sok.No:5/B Sultanbeyli / İstanbul

Telefon/Faks

+90 533 567 58 12
+90 533 567 58 12

Geleceğin mesleği: Hurdacılık

Geleceğin mesleği: Hurdacılık

02Eki

2018

Genel

Geleceğin mesleği: Hurdacılık

Birçok köy veya kasabadan geçerken yol kenarında, “Hurdacı, bohçacı, dilenci giremez” gibi tabelalar görürüz.

Bu yasağı kim, hangi kanuna göre, yetkiye göre kullanıyor diye düşünülmez. Bilhassa hırsızlıklara önlem amacıyla yapılan bu uygulama, Türkiye’de geleceğin mesleği olarak görülen hurdacıları veya günümüzde cazibeli olsun diye yerleştirilmeye çalışılan adıyla “geri dönüşüm” sektörünün temsilcilerini rahatsız ediyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Kaya, sanayileşmenin yol açtığı tahribatı yok etmek için alınacak tedbirlerin dev sektörlerin doğmasına sebep olacağını, Türkiye'nin AB çevre standartlarına geçmesi ve Kyoto Protokolü'nün gereklerini yerine getirmek için yaklaşık 140 milyar dolar gerektiğini, bunun da gelecekteki yeni iş hacmine işaret ettiğini söylüyor. Hurdaların atık, geri dönüşümün de nihai yok etme olmadığının anlaşılacağını, ABD’de 2006 yılında geri dönüşüm sektörünün büyüklüğünün 65 milyar doları aştığını, özellikle e-atık, hurda araçlar, demir çelik, kağıt, lastik geri dönüşümünün önem kazanacağını ifade ediyor. Sektör temsilcilerinin ilk etapta küçümsendiğini ancak bazı illerde vergi rekortmeni olduğunu belirten Kaya, sektörün geleceğinin parlak olduğunu savunuyor.

'HURDACIDA KİMSE ÇALIŞMAK İSTEMİYOR, BİZ GERİ DÖNÜŞÜMCÜYÜZ'

Denizli Hurdacılar Sitesi'ndeki yaklaşık 300 esnaftan biri olan Asya Geri Dönüşüm Metal'in sahibi İsmail Safalı, yaptıkları işlerin hurdacılık değil, geri dönüşüm olduğunu söylüyor. Safalı, “Hurda kelimesini artık kullanmıyoruz. Biz burada normal esnaflık yapıyoruz. Nasıl kaportacı, telefoncu esnafsa biz de öyle esnafız. Bizim de ruhsatlı işyerlerimiz var.” deyip geri dönüşümün ülke ekonomisine katkılarını uzun uzadıya anlatıyor. Safalı’ya göre bu sektör olmasa atıklarla çevre adeta çöp dağlarıyla dolar. Belediyelere çok masraf çıkaran bu işi yapılarak hem ülke ekonomisine katkı sağlanıyor hem vergi veriliyor hem de istihdam sağlanıyor. Sektörde çalışanlar, para kazansa da “hurda” kelimesinin imajından çalışanlar rahatsız. Safalı, “Diploma istemeyen, başlangıçta çok para istemeyen bu mesleği, önyargısı olmayan herkes yapmaya başlayabilir ancak işçi bulmakta zorluk yaşıyoruz. İşçiler, hurdacıda çalışmak istemiyor. Orta 1'de kızım var, öğretmeni babasının mesleğinin sorunca, hurdacı demekten utandığını söyledi. Devletin sektöre teşvikleri var ancak hep büyüklere. Büyük işyerleri zaten kendini kurtarmış, önemli olan küçükleri büyütmek.” diyor.

İnan Hurdacılık'ın sahibi Cemal Kavakoğlu ise çatılardan çıkan sac, demir gibi kullanılabilen her türlü malzemenin, fabrikaya vermeden ikinci el olarak değerlendirildiğini anlatıyor. Alagöz Hurda Ticaret'in sahibi Çetin Alagöz de 'Hurdacılar giremez' yazılarından rahatsız. Alagöz, “Nasıl bir sütçünün, sucunun bir yere giremez diye yasaklanması doğru değilse hurdacılar için de bu geçerlidir. O levhaların kaldırılmasını rica ediyoruz. Hangi devirde yaşıyoruz?” diye tepki gösteriyor. Karlıdağ Metal’in sahibi İbrahim Ahrar, şehir dönüşümünün geri dönüşüm demek olduğunu anlatıyor. Dönüşümde elde edilen malzemelerin sitelerinde değerlendirildiğini, ikinci el eşya almak isteyenlerin mutlaka sitelerine başvurması gerektiğini söylüyor.


Bu yazı daha önce 1003 kez okundu.

Yorum Yaz

Adınız

Email

Yorum

0 Yorum

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

en çok okunanlar

Ülkemizdeki E-atık geri dönüşümü başlıca aşağıdaki aşamalarından oluşmaktadır :

Ülkemizdeki E-atık geri dönüşümü başlıca aşağıdaki aşamalarından oluşmaktadır : 22 Kas, 2019

Elektronik atıkların yaratabileceği iki sorun önem taşımaktadır:

Elektronik atıkların yaratabileceği iki sorun önem taşımaktadır: 22 Kas, 2019

E-Atık Geri Dönüşümü

E-Atık Geri Dönüşümü 22 Kas, 2019

Blog Kategorileri